şifremi unuttum?
Ana Sayfa Gündem Konak'ta dev Atatürk fotoğrafı

Konak'ta dev Atatürk fotoğrafı

Sponsorlu Reklamlar Karakter Boyutu :
Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan, 10 Kasım'da Atatürk'ün fotoğrafını Konak'ta oluşturmak için gerekli olan 2400 kişinin toplandığını, çerçevesi için 50 bin kişinin daha gerekli olduğunu söyledi.
Her anlamda farklı bir şehir olan İzmir, yine çok ses getirecek farklı bir etkinlikle adını duyurmaya hazırlanıyor. Fotoğraf  sanatçısı Cumhur Aygün tarafından yaklaşık 1.5 yıldır hazırlanan bu kareografi için 2400 kişi fotoğraf için hazırlandı, yaklaşık 50.000 kişinin de çerçeve için toplanması gerekiyor. Bunun için Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, 10 Kasım'da gelebilecek herkesin bu etkinliğe katılmasını istedi. Tartan, "10 Kasım'da dünyanın en büyük Atatürk fotoğrafını oluşturmak için buluşalım. 10 Kasım'da birlikteyiz, 10 Kasım'da izindeyiz..." şeklinde konuştu.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'de ilk defa çok farklı bir etkinlikle anılacak. 2400 kişinin bir araya gelmesiyle oluşturulacak olan resmin çekilmesi için 200 metre yüksekliğe çıkılacak. GigaPan tekniğiyle 2400 kişi büyük bir çözünürlük kalitesiyle çekilecek. Bu fotoğrafın içinde olmak isteyen kişiler için 10 Kasım'da saat 10.00'da kayıt masası oluşturulacak. Fotoğrafa katılacak olan kişilerin siyah giyinmesi ve yanında çanta gibi ekstra aksesuarları getirmemesi gerekiyor. Etkinlik 10 Kasım günü saat 12.00'de Cumhuriyet Meydanı'nda yapılacak.

Bu tekniğin yazın yapılan Londra Olimpiyatları'nda başarıyla uygulandığını belirten Euro/DMC şirketinin sahibi Murat Canbaz, Türkiye'de ilk defa yapılacağını belirterek, önemli olan olaylardan birisinin de fotoğrafta yer alan kişilerin etkinlikten saniyeler sonra buradaki internet adresinde kendilerini etiketleyerek bir rekor gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bu etkinlikle bir duygu selinin yaşanacağını belirten Konak  Belediye Başkanı Tartan, olayın uluslararası medyada da büyük bir yankı uyandıracağını belirtti.

10 Kasım ile duygularını şu şekilde anlatan Tartan, "Siz hiç Türkiye’ye gelmiş bir yabancının, bir 10 Kasım sabahı, 09.05'te neler yaşadığını düşündünüz mü? Ben de düşünmemiştim; ta ki yabancı bir dostum yaşadığı büyük şaşkınlığı anlatana kadar. Demişti ki; “Siz nasıl bir milletsiniz ki, bunca yıl sonra dahi bir insanın ölümünü böylesine büyük bir vefayla, bağlılıkla ve böylesine büyük bir katılımla anabiliyorsunuz? 10 Kasım nedir?.. ‘Bir insanın ölümü’ mü, yoksa bir ülkünün paylaşıldığının göstergesi mi?  10 Kasım, “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen bir lidere saygının, ülkeye bağlılığın göstergesidir. 10 Kasım, bu ülkede yaşayan insanların, her 10 Kasım’da saat dokuzu beş geçe aynı heyecanla, aynı ülküde buluşmasıdır. Aynı özlemle yaşamasıdır. Geleceğe umutla bakması, bir barış sevdalısına, bir dünya liderine bitmek bilmez saygısıdır. Dedik ki, Kurtuluş savaşının başladığı ve bittiği kent İzmir, adına yaraşır bir özlem’e imza atsın. Bu 10 Kasım’da, saat 12.00’de, aynı ülküde buluşsun ve dünyanın en büyük Atatürk portresini oluştursun.  Aynı özlemi yaşayan; aynı sevgiyi, aynı saygıyı paylaşan 2400 kişiye ihtiyacımız var. 2400 kişiden biri de sen olur musun?.. 10 Kasım’da İzmir’deyiz…  10 Kasım’da İzindeyiz…”

Haydi İZMİR, kendine yakışanı yap ve 10 Kasım'da İzmir'in ne denli Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı olduğunu cümle aleme göster..

Haber Yorumları


En Çok Okunanlar BUGÜN | BU HAFTA | BU AY
Yandex.Metrica