şifremi unuttum?
Ana Sayfa Gündem İzmir'in Geleceği İnciraltı'nda!

İzmir'in Geleceği İnciraltı'nda!

Sponsorlu Reklamlar Karakter Boyutu :
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurul Başkanı Ekrem Demirtaş, İnciraltı bölgesinin sağlık turizmine göre planlanmasıyla kentin '12 ay turizm' hedefine ulaşabileceğini söyledi.

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, sağlık teması ile EXPO 2015 ve EXPO 2020’ye aday olan İzmir’in sağlık turizminin başkenti olma konusunda yakaladığı fırsatın kaçırılmaması gerektiğini söyledi. Bu konuda kentin en büyük şansının da EXPO alanı olarak düşünülen İnciraltı olduğunu belirten Başkan Demirtaş, şunları kaydetti: "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'nun, İnciraltı’nın sağlık kampusu olarak planlanması düşüncesini destekliyoruz. Sağlık kampusu olacak İnciraltı ile 2 milyon 213 bin metrekare büyüklüğünde, ülkemizin kent içindeki en büyük yeşil alanını da elde etmiş olacağız."

AVRUPALILAR İZMİR'E GELİR

İnciraltı'nın sağlık kampusu olarak düzenlenmesiyle hem İzmir hem de Türkiye'nin geleceği için önemli bir adım atılabileceğini vurgulayan Başkan Demirtaş, "Sağlık alanında son yıllarda ciddi gelişmelerin, reformların yapıldığı ülkemizde sağlık sektör olarak da gelişiyor. İzmir’de dahil olmak üzere ülkemizde ardı ardına önemli yatırımlar yapılıyor. Diğer yandan sosyal güvencesi olan ve kaliteli sağlık hizmeti talep eden yaşlı nüfusun arttığı Avrupa’da bu hizmeti alabilmek için her yere gitmeye hazır büyük bir nüfus var. Ortadoğu ve Afrika’nın gelişmesiyle birlikte gelir seviyesi artan ama ülkesinde yeterli sağlık hizmeti bulamayan bir kitle de var. İşte bu insanların yarattığı sağlık turizmi, turistlerin hem tedavi hem de tatil amacı olduğu için beklentilerin ve yarattığı katma değerin yüksek olduğu bir sektör. Ülkemizin 2023 yılında sağlık turizmi hedefi yıllık 1 milyon yabancı hasta ve 20 milyar dolar sağlık turizmi geliri elde etmek. 300 gün güneşli iklimi, çok başarılı üç üniversite hastanesi başta olmak üzere devamlı gelişen sağlık kuruluşları ile İzmir’in de bu pastadan pay alması gerekiyor. 12 ay turizm hedefini yakalamak için sağlık turizmini kullanmalı.”
İzmir’in EXPO adaylığı ile hızla gelişen sağlık turizminde ilerlemek konusunda net bir hedef koyduğunu belirten Demirtaş, “Belki EXPO’yu alamadık ama sağlık turizmi konusunda kentimizde yaşanan farkındalık ve oluşan konsensüs çok önemli bir kazanım” dedi.

BİR AVM’YE DAHA İHTİYAÇ YOK

İzmir’in iki EXPO adaylığında da, önerilen alanın İnciraltı olduğunu hatırlatan Demirtaş, EXPO olmadan da sağlık turizminde atılım yapmak için İnciraltı bölgesinin potansiyelinin değerlendirilebileceğini söyledi. Demirtaş, şöyle devam etti:
“İzmir sağlık turizminin başkenti olabilir, bunun için de en büyük şansımız İnciraltı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu da EXPO yarışı sonrasında ‘İnciraltı'nda sağlık kampusu kurmak; orada 400 hektar alana sağlık konseptinde bir kampus haline getirebilmek için halkla katılımcı bir anlayışla İnciraltı'nı planlamak istiyoruz’ demişti. Sayın Başkan’la aynı fikirdeyiz. Burada yapılacak hastane, sağlık merkezleri ve bunlara yönelik konaklama tesisleri ile İnciraltı'nı sağlık kampusu haline getirebiliriz. Meslek Odalarımız EXPO vasıtası ile İnciraltı'nın imara açılması uygulamasının yanlış olduğunu vurguluyorlar. İnciraltı planlarında 360 dönüm ticaret alanı var. Birçok çevrenin eleştirdiği bu konuya biz de katılıyoruz. Balçova'da ve İnciraltı’nda bu kadar çok AVM varken, yeni kent merkezinde başkalarının yapılması planlanırken bu bölgede İnciraltı'nda da AVM yapılması gereksiz. Bizim önerimiz bu bölgenin ihtiyacı kadar alt ticaret merkezi oluşturulması geri kalan ticari alanların sağlık ve eğitim tesisi yapılmasına olanak verecek şekilde düzenlenmesi. Sağlık kampusu olacak İnciraltı ile 2 milyon 213 bin metrekarelik ülkemizin kent içindeki en büyük yeşil alanını da elde etmiş olacağız. Bu veya başka fikirler de ortaya atılabilir. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde meslek odalarının ve sektör temsilcilerinin katımıyla toplantılar düzenlenebilir, bir takım noktalarda fikir birliğine varıp imar planlarının revize edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na teklif sunulabilinir. Biz İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak her türlü desteğe ve işbirliğine hazırız. İzmir, sağlık turizminde başkent olma şansını kaybetmemeli. EXPO’ yarışlarını kaybetmiş olsak da sağlık sektöründe ve sağlık turizminde biz kendimiz hamle yaparak 2023 yılına kadar bu değişimi sağlamalıyız.”

REKLAM KAÇHaber Yorumları


En Çok Okunanlar BUGÜN | BU HAFTA | BU AY
Yandex.Metrica