şifremi unuttum?
Ana Sayfa Gündem İzmir direnişi canlı yayın

İzmir direnişi canlı yayın

Sponsorlu Reklamlar Karakter Boyutu :
İzmir'den şuan canlı yayın..

İzmir’de sosyal medyadan örgütlenen ve haftasonu boyunca ‘Gezi’ protestolarında etkin bir şekilde yer alan liseliler bugün okula gitmedi. 
 
Alsancak sokaklarında küçük gruplar halinde dolaşan liseliler ‘Tayyip İstifa’ ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları atarak Gündoğdu’da buluşuyor.
 
Bu arada Karşıyaka Lisesi öğrencileri de önce gömleklerini çıkardı ve siyah tişörtler giydi. Derse girmeyen öğrenciler okul bahçesinde halaylarla hükümeti protesto etti.


GÜNCELLEME : 

REKLAM KAÇ

Bugün, saat 15.00 sıralarında, Alsancak semtindeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları ile kentin kulüplerinin taraftarları, 'Hükümet istifa', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Kimyasal Tayyip' sloganları attı, pankartlarla tepkilerini dile getirdi. Onuncu Yıl Marşı başta olmak üzere çeşitli marşları okuyan kalabalık, her geçen saat artarken, kentteki eylemin adresi olan Gündoğdu Meydanı'na, dört bir yandan akın edildi.
 
Karşıyaka'dan vapurlarla Alsancak İskelesi'ne gelen İzmirliler de, koşarak alana gidip protestoya katıldı. Körfezdeki bazı gemiler de sirenlerini çalarak göstericilere destek verdi. Gündoğdu Meydanı'nda, saat 16.45 itibariyle toplanan yaklaşık 30 bin İzmirli, hükümeti protesto etti. 
 
Birinci Kordon, tepkide bulunan insan seliyle dolarken, çıkabilecek olaylara karşı da polis Konak Meydanı'nda önlem olarak bekletildi. Alanda jammerlerin çalıştırılması nedeniyle iletişimde kesinti yaşanırken, cep telefonları çalışmadı. 
 
VALİYLE GÖRÜŞTÜLER
 
İzmir Barosu Başkanı Avukat Sema Pekdaş, İzmir Tabib Odası Genel Sekreteri Mete Güzelant ve oda üyesi Ceyhun Balcı, bugünkü eylemler öncesinde İzmir Valisi Mustafa Toprak ile görüşerek eyleme katılanlara biber gazı sıkılmaması ve şiddet uygulanmamasını talep etti.
 
Görüşme çıkışı bir açıklama yapan Pekdaş, "Dünden itibaren Türkiye'nin bütün şehirlerinde eylemler düzenlendi. Bu vatandaşın demokratik tepki eylemidir. Valimize, eylemlerin demokratik bir hak olduğunu ilettik. Kendisi de bizimle aynı fikirde olduğunu söyledi. Demokraside bu tür şiddetin yapılmaması gerekir. İzmir'de demokrasinin güzel görüntüsünü tüm ülkede gösterilmesi için polisin şiddet ve gaz kullanmamasını istedik. Hukuka aykırı bir durum olmadığı taktirde, polis biber gazı ve şiddet uygulamayacak. Vali bey bu konuda talimat verdiğini söyledi" dedi.
 
TENCERE TAVA İLE EYLEM
 
Öte yandan Karabağlar İnönü Caddesi üzerinde, ellerinde Türk bayrakları, tencere, tava ve çaydanlıklar ile tempo tutup yürüyen 80 kişilik bir grup 'Hükümet istifa' sloganları attı.
 
Grubun yürüyüşüne, balkonlarına çıkan vatandaşlar ile yoldan geçen sürücüler de korna çalarak destek verdi. Cadde boyunca apartmanlara bayraklar asıldı

 

haber içerik paragraf 2Kısa kısa notlar : 

*Basmane'ye değil herkes Gündoğdu Meydanı'na gitsin.. Amaç savaşmak değil hakkımızı savunmak. Provokatörluk yapanların oyunlarını engelleyin!

*Sağduyu çağrısı : Direnişçilerin ortak mesajı :  Esnafa ve çevreye zarar vermeyin.

*İzmir Büyükşehir Belediyesi, direnişçileri taşıması için gece boyunca vapur seferlerine devam etti.

*İzmir Barosu: "Kentine sahip çıkanlara uygulanan şiddete karşı halkımızın haklarını savunacağız.

*Karşıyaka ve Göztepeli taraftarların otobüslerle İstanbul'a gideceği haberi Karşıyaka taraftar grubu tarafından yalanlandı.

*Alsancak'ta meydanlara giriş çevik kuvvet tarafından kapatılıyor.

*İzmir Alsancak'taki tüm TOMA'lar polis anonsuyla Gündoğdu ve Cumhuriyet meydanlarına gönderiliyor

*Basmane'deki gruplar dağıtıldı. Olayların odağı Alsancak'a kayacak.

*Basmane'de çembere alınan ana grup biber gazıyla püskürtüldü. Grup Alsancak'a dönüyor.
Haber Yorumları


En Çok Okunanlar BUGÜN | BU HAFTA | BU AY
Yandex.Metrica