şifremi unuttum?
Ana Sayfa Gündem İzmir'de "Çöp Tesisi Krizi" Giderek Büyüyor

İzmir'de "Çöp Tesisi Krizi" Giderek Büyüyor

Sponsorlu Reklamlar Karakter Boyutu :
İzmir'in çöp krizi, AK Parti milletvekilleri ile CHP'li Büyükşehir Belediyesi arasında polemik olmaya devam ediyor.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, "Çöp tesisini Yamanlar'a yaptırmayacağız" diyen AK Partili İlknur Denizli'ye, "Kenti için değil, kendi için konuşmuş" nitelemesinin ardından bayan vekilden sert bir açıklama daha geldi. "İzmir Aziz Kocaoğlu'nun emeklilik meşgalesi değildir" sözleriyle Kocaoğlu'na yüklenen Denizli, olayı Katı Atık Bertaraf Tesisi'ni kendi ilçesi Yamanlar'a kurulmasına karşı çıkan CHP'li Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın ODTÜ'lü uzmanlara hazırlattığı raporu işaret etti. 

"Karaburun Yarımadası'nın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesi için uğraşmış, çevre sorunlarına duyarlı milletvekili olarak Karşıyaka’da yapılması planlanan çöp tesisinin olumsuz çevresel etkileri üzerine yaptığım itirazlara karşılık Sayın Aziz Kocaoğlu’nun aşırı kişiselleştirilmiş ve siyasi nezaket sınırlarını zorlayan açıklamaları İzmir Büyükşehir Başkanı’na yakışmamıştır" diyen AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, şunları söyledi: "Sayın Aziz Kocaoğlu’na tavsiyem, yaklaşan yerel seçimlerin muhtemel stresli ortamını düşündüğümüzde öfke kontrolü üstüne çalışması. Aksi takdirde kendisinin yeniden CHP’den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasını zora sokacak, 2011 genel seçimleri öncesi gördüğümüz Havagazı Fabrikası Skandalı’nın bir benzerini hem kendisine hem de partisine yaşatabilir."

İzmir’in kaynaklarının Aziz Kocaoğlu’nun şahsi serveti olmadığını anlatan Denizli, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir’in kaynaklarını kullanırken kamuoyu denetimini hazmetmeyi öğrenmesi gerekiyor. İzmir’in gelecek on yıllarını etkileyecek çöp tesisinin kurulacağı yere ve izlenen yönteme ilişkin itirazlarımız bilimin ışığında, İzmirlilerin, Karşıyakalıların hakkını korumak için yapılmış açıklamalardır. Kendi adıma Karşıyaka’ya yapılması planlanan katı atık değerlendirme ve bertaraf tesisi konusunda itirazlarım yeni olmadığı gibi, çöp tesisi olarak tespit edilen yerin çevresel açıdan yanlış olduğunu söyleyen bilim çevrelerinin hazırladığı bir çalışma bulunmaktadır."

ODTÜ VE HACETTEPE "UYGUN DEĞİL" DİYOR
Denizli, ODTÜ ve Hacettepe gibi Türkiye'nin en saygın üniversitelerinin bilim insanlarının 2013 Nisan ayında hazırladığı raporun sonuç bölümünde “...yapılan değerlendirmeler Yamanlar bölgesinin İzmir İli için doğru bir katı atık deponi/işleme alanı olmayacağını göstermektedir” ibarelerinin yer aldığını hatırlattı. "Bunları AK Parti Milletvekili İlknur Denizli söylemiyor" diyen Denizli, "Kim söylüyor? Bilim insanları. Sayın Aziz Kocaoğlu’nun kendisine CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak tarafından iletilen raporu dikkatle okumadığı veya okuduysa da bilim insanlarının bu bölgenin çöp tesisi için uygun olmadığı yönündeki görüşlerini umursamadığı anlaşılıyor. Hâkim rüzgârların, başta Karşıyaka olmak üzere İzmir’de koku ve kanatlı istilasına yol açacağı, Karşıyaka’nın marka değerini düşürüp bölge insanlarının mülklerinde ciddi kayıplara yol açacağı görüşlerimin çok ötesinde bilimsel iddialar bu raporda var" şeklinde konuştu.

Özgün bir ekosisteme sahip Yamanlar’a çöp tesisi yapılmasının yanlış olduğunu söyleyen bilim insanları olduğunu anlatan Denizli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yamanlar Bölgesi ekolojik değeri olan ve içinde doğal sit alanı ve İçme suyu havzası barındıran yerdir. İzmir için hazırlanacak olan katı atık tesisinin şehrin aynı bölgesinde planlamak şehircilik uygulamalarıyla uyumsuzdur. Yamanlar bölgesinde kurulacak katı atık tesisi İzmir Körfezine kadar ulaşan iki su havzasını etkileyecektir. Bölge jeolojik duyarsızlıklar içermektedir."

Raporda bilim insanlarının yukarıda sadece birkaç maddesini alıntıladığı çok sayıda haklı itirazları, çekinceleri bulunduğunu belirten Denizli, şöyle konuştu: "İsteyenler titizlikle hazırlanmış raporu inceleyebilirler. Büyükşehir belediye başkanının görevi bu kadar ciddi itirazlar varken kendi görüşünde inat etmek değil bilimin gereğini yapmaktır. Çağdaş belediyeciliğin gereği kentin tamamını ilgilendiren konularda paydaşların katılımını sağlayacak süreçleri işletmek, kanalların çalışmasını sağlamaktır. Karşıyaka’ya yapılması düşünülen çöp tesisinde bu ilkeler gözardı edilmiştir. Aziz Kocaoğlu, bırakın İzmirlileri, kendi partisine mensup belediye başkanının gelişmeleri basından öğrendiği iş yapma biçimini tercih etmiştir." 

KARŞIYAKA'YI CHP'NİN İNSAFINA BIRAKMAYACAĞIZ
CHP’lilerin 2011 seçimlerinde Karşıyaka’da elde ettikleri yüksek oy oranı sebebiyle bu işi parti içi bir mesele olarak algılıyor olabileceklerini ifade eden Denizli, eleştirilerini şöyle sürdürdü:"Ancak Aziz Kocaoğlu’na, CHP’de yerel seçim adaylık süreci sebebiyle ilgili kurum ve şahısların dikkatleri başka alanlara yoğunlaşmışken alelacele kapalı kapılar ardında çöp tesisi kurmaya heveslenmesinin yanlış olduğunu birinin söylemesi, kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor."

İzmir'in sahipsiz olmadığını anlatan Denizli, şunları söyledi: "İzmir’in geleceği CHP’nin keyfine, parti içi dinamiklerinin işleyişine bırakılamaz. Tam da bu noktada İzmir’in ve Karşıyaka’nın geleceğinin kararmaması için milletin vekili olarak konuşmak durumundaydım. Aziz Kocaoğlu’nun anlattığı masala inanırsanız sanırsınız kendine has ekosisteme sahip bir doğal çevrenin yanı başına günde 4000 ton ayrıştırılmamış çöpün taşınıp, depolanacağı bir tesis değil de bir tarafından ineklerin girip diğer taraftan sucukların çıktığı entegre et tesisi yapılacak. Aziz Kocaoğlu, kendisinin seçildiği 2009 seçimlerinde en çok oy aldığı ilçelerden biri olan Karşıyaka’ya böyle teşekkür ediyor olabilir. Hatta Karşıyaka’da çöp tesisi yapılmasına sesini çıkarmayanlar, aldırmayanlar da olabilir.Ama ben bu işin peşini bırakmayacağım. Bütün İzmirlilere tek tek anlatmak zorunda kalsam da çöp tesisi için 'Karşıyaka uygun değildir' diyeceğim. Sonuçta Aziz Kocaoğlu bu kararından geri adım atmak zorunda kalacak. Çöp tesisi İzmir’in akciğeri Yamanlar Dağı’na yapılmayacak. Bu haklı davada yaşadığı kenti seven, çağdaş kent bilincine sahip İzmirlilerin yanımda olacağını biliyorum. Haklıyız, kazanacağız."

Haber Yorumları


En Çok Okunanlar BUGÜN | BU HAFTA | BU AY
Yandex.Metrica